Konieczność podłączenia się do sieci kanalizacji sanitarnej
Autor: Henryka Palacz   
04.05.2009.
W dniu 30 kwietnia 2009 roku członkowie Rady Osiedla spotkali się z przedstawicielami Wydziału Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Urzędu Miasta Poznania. Celem spotkania była interwencja w sprawie mieszkańców Osiedla Starołęka-Minikowo-Marlewo, którzy w ostatnich dniach otrzymali pismo z WGKiM informujące o konieczności podłączenia się do sieci kanalizacji sanitarnej. Pisma te zawierają informację, że brak podjęcia działań w tej sprawie do 4 maja 2009 roku będzie skutkowało sankcjami pieniężnymi.
Za podstawę prawną swojego postępowania WGKiM podaje ustawę z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (art. 5 ust.1 pkt. 2) oraz prawo miejscowe: Uchwała nr XX/172/V/2007 Rady Miasta Poznania z dnia 28 sierpnia 2007 r. w sprawie przyjęcia Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Poznania (z późn. zm.). Z przytoczonych przepisów wynika, że właściciele nieruchomości są zobowiązani do podłączenia się do sieci kanalizacyjnej jeżeli takowa przebiega obok ich nieruchomości.
Z informacji uzyskanej w WGKiM wynika, że koszt podłączenia do sieci kanalizacyjnej nie powinien przekroczyć 3-4 tys. zł.
Po kontroli NIK jaka miała miejsce ostatnio w WGKiM stwierdzono wiele nieprawidłowości dotyczących odprowadzania nieczystości ciekłych. W związku z tym kontrolowane są nieruchomości na terenie całego miasta i podejmowane są kroki naprawcze.
Jeżeli chodzi o mieszkańców, którzy dostali pisma wzywające do podłączenia się do kanalizacji sanitarnej, to zaproponowano kilka wariantów postępowania:
  1. osoby, których status materialny nie przedstawia się źle, i które potocznie mówiąc „stać na taki wydatek”, będą zmuszone do podłączenia się do sieci; w przeciwnym wypadku grożą im sankcje karne.
  2. Osoby, które nie chcą bądź nie mogą zapłacić jednorazowo wymienionej wyżej kwoty a stać je na spłacanie kredytu w wysokości ok. 150 zł miesięcznie, mogą skorzystać z preferencyjnych kredytów oferowanych przez Bank Ochrony Środowiska.
  3. Osoby w trudnej sytuacji materialnej będą kierowane do Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. WGKiM wesprze te osoby w pozyskaniu bezzwrotnej pomocy.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Imieniny

11 Lutego 2016
Czwartek
Imieniny obchodzą:
Adolf, Adolfa,
Adolfina, Alf,
Bernadetta,
Dezydery, Eufrozyna,
Lucjan, Łazarz,
Maria, Olgierd,
Świętomira
Do końca roku zostało 325 dni.

Wiesci z magistratu

Gościmy

Statystyka

Użytkownicy: 11
Nowości: 713
Adresy stron: 28
gości: 1012450